יישור שיניים לילדים: הכירו את המרפאה של ד"ר מיכאל גורבונוס

"מדיקל סנטר'" היא מרפאה אורתודנטית בהנהלתו של רופא השיניים ד"ר מיכאל גורבונוס, אחד מן הרופאים היחידים בישראל המבצעים טיפולי יישור שיניים לילדים החל מגיל ארבע בשלוש שיטות: השיטה המניעתית, השיטה האירופאית והשיטה האמריקאית (הקלאסית). בכתבה הבאה ד"ר גורבונוס מפרט לגבי שלושת השיטות

דניאל דותן, תוכן מקודם

 

שיטה מניעתית

כמו בכל תחום רפואי אחר, מניעה היא הדרך היעילה ביותר לטפל בבעיות שונות. במקום לטפל בסימפטום כמו שיניים עקומות, ניתן למנוע מבעוד מועד התפתחות לא תקינה של לסתות באמצעות נקיטה של מספר צעדים: חשוב לשמור על אורח חיים בריא גם במשך ההיריון כשהעובר מתפתח. להימנע מעישון, משתיית אלכוהול ומלחץ מוגזם כיוון שכל אלו יכולים להשפיע על התפתחותו הכללית של העובר, ובכללה התפתחות הלסתות.

בזמן הלידה יש לוודא שלא תיווצר טראומה, ואם זו קורית או שיש חשש לה – יש לפנות לאחר הלידה לאוסטאופת. עם לידת התינוק, יש לבדוק שאין לו לשון קשורה. חשוב שהילד ינשום בדרך נכונה דרך האף ולא דרך הפה. יש להניק את התינוק. כמו כן, יש להבטיח שהוא צורך מזון מוצק מגיל שנה ואילך כדי להבטיח שייווצר לחץ על הלסתות; אלה בתורן מתנגדות ללחץ זה וכך נוצרת התפתחות תקינה של הלסתות.

שיטה אירופית

השיטה האירופית דוגלת ביישור לסתות ושיניים כבר מגיל ארבע. שיטה זו תופסת את הגוף כמכלול אחד ומתחילה בגיל הרך כדי לא לתת לבעיה לגדול ולהשפיע על תחומים נוספים. השיטה האירופאית נותנת מענה גם לבעיות שנלוות ללסתות ולשיניים עקומות, דוגמת נשימת פה, היצרות קנה הנשימה, יציבה עקומה, שינה קלה ורדודה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות דיבור, דחיקת לשון, גמילה ממוצץ, הרטבת לילה ועוד.

השיטה עושה שימוש במכשירים תפקודיים ניידים ונשלפים אשר מונחים בפה במשך 20-12 שעות ביממה. מכשירים אלה מסייעים לצמיחה תקינה של הלסתות ולמיקומן הנכון של השיניים מבלי להפעיל עליהן לחץ וכוח, בשונה מהשיטה האמריקאית.

היתרון הגדול של השיטה האירופית הוא שהיא מטפלת בשורש הבעיה, הלסתות עצמן, ולכן מונעת מראש התהוות של בעיות שנוצרות בגלל לסתות עקומות ולא תקינות. בנוסף את השיטה הזו אפשר להתחיל בטיפול כבר בגיל צעיר מאוד.

החיסרון הגדול של שיטת טיפול זו הוא בכך שהיא מחייבת שיתוף פעולה של שני ההורים והילד כאחד ולא רק של הילד המטופל, כמקובל בשיטה האמריקאית.

שיטה אמריקאית

זו השיטה הנפוצה בישראל. הטיפול בה מתחיל בדרך כלל בגילים 12-10, כאשר כל השיניים הקבועות כבר בקעו. שיטה זו משפיעה על מיקום השיניים, ולא על הלסתות, באמצעות מכשירים קבועים דוגמת פלטה או קוביות. מכשירים אלה מפעילים לחץ על השיניים, כדי להובילן למקומן הנכון. הטיפול נמשך בדרך כלל כמה שנים.

היתרון הגדול של השיטה האמריקאית הוא שימוש במכשירים קבועים שאינו מצריך את שיתוף הפעולה של הילד המטופל או של ההורים. המכשירים קבועים ולכן אין חשיבות למידת המוטיבציה של המטופל ושל סביבתו.

החיסרון הגדול של השיטה הוא שיישור השיניים מושג בהפעלת לחץ רב על השיניים והלסת ונעשה באגרסיביות, דבר העשוי להכאיב ולהימשך זמן רב. נוסף על כך, שיטה זו אינה פותרת את מקור הבעיה של שיניים עקומות ופחות משנה את מיקום הלסתות ואת צורתן, אלא רק מסייעת ליישור השיניים, כלומר רק דואגת לאסתטיקה ולנראות השיניים. השיטה האמריקאית מטפלת בסימפטום של הבעיה, אך לא במקור שלה.

ד"ר גורבונוס הוא בוגר אוניברסיטת טמשוארה, רומניה לרפואת שיניים, מוסמך ברפואת שיניים לילדים מהאוניברסיטה הרפואית של דרום אפריקה, נשיא ומייסד האיגוד הבינלאומי לתפקוד (International Functional Association), בו חברים כ- 1000 רופאים מטפלים כיום, מ- 40 מדינות בעולם, המטפלים בשיטה המניעתית ובשיטה האירופאית. בנוסף ד"ר גורבונוס הינו פרופסור אורח במחלקה לאורתודנטיה באוניברסיטת טולוקה, מקסיקו, ובאוניברסיטת ברצלונה, ספרד.

ד"ר מיכאל גורבונוס – יישור שיניים
כתובת המרפאות: שדרות בן גוריון 63/8,
קריית ביאליק, בית קרדן, מנחם בגין 154, תל אביב

טלפון: 1-800-800-091
לאתר של ד"ר מיכאל גורנבונוס >>>>
לרכישת הספר בו ד"ר מיכאל גורבונוס מעביר להורים בשפה קלילה את השיטה האירופאית ואת הטיפול בה – "כשתגיעו לגשר תדלגו מעליו"